Jak segregować odpady

 

POJEMNIKI I WORKI ŻÓŁTE - PLASTIK i PUSZKI

WRZUCAMY

NIE WRZUCAMY

Puszki po konserwach ● Puszki aluminiowe po napojach, sokach, piwie (spłaszczone) ● Drobny złom metali kolorowych i złom żelazny (typu nakrętki, zakrętki do słoików i butelek itp.) ● Opakowania po napojach i płynach (m.in. butelki typu PET) ● Opakowania po płynnej żywności typu TatraPak np. kartony po mleku i napojach ● Pojemniki po artykułach sypkich, tacki styropianowe po owocach, warzywach i mięsne, worki, torebki, reklamówki ● Butelki i pojemniki po chemii gospodarczej (np. szamponach, mydłach, żelach) ●  Duże folie opakowaniowe, reklamówki, woreczki foliowe, plastikowe skrzynki, doniczki, wiadra ● Kubki, taki po produktach spożywczych.

Puszek po farbach i lakierach ● Pojemników po aerozolach ● Puszek po środkach chemicznych ● Butelek i opakowań z zawartością ● Butelek po olejach silnikowych, styropianu i tworzyw piankowych ● Brudnego plastiku i innych tworzyw sztucznych pochodzenia medycznego ● Opakowań po lekach.

 

Plastikowe butelki koniecznie trzeba zgniatać, bo inaczej zajmują bardzo dużo miejsca i pojemniki będą się momentalnie zapełniać. - Zdeptaną butelkę można też przedziurawić, wtedy łatwiej będzie ją sprasować w specjalnej maszynie, bo szybciej ucieknie z niej powietrze. Co do zakrętki, nie ma większych wątpliwości - jest wykonana z innego rodzaju plastiku niż butelka, więc w sortowni i tak trzeba będzie ją odkręcić. Dlatego lepiej butelki nie zakręcać. Warto też odkleić etykietkę, zaoszczędzi to pracy podczas powtórnej segregacji już samych plastików. Pamiętajcie: zgniatać i nie zakręcać.Tworzywa sztuczne, zwyczajowo zwane plastikiem, to produkty powstające z przerobu ropy naftowej. Ich biodegradacja, czyli rozkład w środowisku naturalnym trwać może nawet kilka tysięcy lat! W czasie powolnego rozkładu substancje toksyczne, zawarte w tworzywach sztucznych, uwalniają się, przenikając do gleby i wód gruntowych. Spalanie tego rodzaju tworzyw sztucznych jest niebezpieczne ze względu na uwalnianie trujących i niejednokrotnie rakotwórczych substancji, takich jak dioksyny i furany.
Najgroźniejsze dla środowiska i człowieka tworzywa sztuczne:

Najbardziej toksyczny ze wszystkich tworzyw jest polichlorek winylu (PCW). Robi się z niego m.in. rury, zabawki, karty kredytowe. Do jego produkcji używa się trujących związków chloru. Gdy PCW trafia na wysypisko, chlor uwalnia się i przedostaje do gleby.

Najczęściej spotykanym tworzywem sztucznym jest polietylen. Robi się z niego plastikowe worki i delikatne folie służące m.in. do opakowań spożywczych. Wyrzucane na wysypisko uwalniają rakotwórcze związki chemiczne.

Polistyren i pianka polistyrenowa czyli potocznie styropian służą głównie do produkcji popularnych kubków i tacek na jedzenie oraz izolacji budynków. W kontakcie z żywnością i napojami polistyren jest wchłaniany do jedzenia i w ten sposób przedostaje się do organizmu człowieka. Styren jest bardzo toksyczny. Powoduje uszkodzenia chromosomów, prawdopodobnie ma także właściwości rakotwórcze, a co najgorsze - związek ten nie wydostaje się z organizmu człowieka, kumulując się w tkance tłuszczowej.Co to jest PET ?

PET jest to skrót nazwy tworzywa sztucznego znanego od lat 40. Jego pełna nazwa to politereftalan etylenu. Od połowy lat siedemdziesiątych coraz więcej zużywa się go do wytwarzania opakowań, głównie butelek do napojów. Butelka z plastiku o popularnej nazwie PET stała się jednym z najbardziej kłopotliwych odpadów XXI wieku. Problem ten dotyczy wszystkich wysoko uprzemysłowionych krajów kuli ziemskiej. Według statystyk tylko w Polsce opróżnianych jest rocznie 110 tysięcy ton butelek PET. Jedna tona to 25 tys. sztuk, co łącznie daje w skali roku 2 miliardy 750 milionów butelek wyrzucanych na wysypiska. Roczny odzysk w Polsce wynosi tylko 140 ton (czyli 35 milionów sztuk). Miesięcznie na wysypisko trafiają więc tysiące ton tych butelek. Wprawdzie nie emitują one szkodliwych substancji, jednak w przerażającym tempie zaśmiecają otoczenie i lawinowo powiększają polskie wysypiska. Plusem opakowań PET jest możliwość ich powtórnego przetwarzania, w wyniku którego powstają: włókna i przędze (np. przędza dywanowa, przędza dla przemysłu tekstylnego), płyty i folie (do formowania wszelkiego rodzaju tacek, pojemników i pudełek), meble, części wyposażenia wnętrz samochodów, żywice poliestrowe, oleje opałowe.MPOiRD Sp. z o.o. prowadzi od 2005 roku bezpłatną zbiórkę odpadów segregowanych.

Z roku na rok jest coraz lepiej, świadomość ekologiczna mieszkańców Żagania rośnie wynikiem jest wzrost ilości zbieranych odpadów z pojemników do segregacji. W poprzednich latach zebraliśmy plastiku w ilościach:

2007 roku - 20 ton

2008 roku - 17 ton

2009 roku - 24 ton

2010 roku do końca III kwartału - 19 ton