Jak segregować odpady

POJEMNIKI I WORKI ZIELONE - SZKŁO

WRZUCAMY

NIE WRZUCAMY

Słoiki bez nakrętek ( m.in. słoiki po przetworach, szklane opakowania po żywności) ● Butelki szklane bez kapsli i nakrętek ● Przepłukane szklane opakowania po kosmetykach ● Inne opakowania szklane bądź stłuczkę szklaną (wolne od zanieczyszczeń metalami).

Luster, zniczy i płytek ceramicznych ● Naczyń ceramicznych, fajansowych, kryształowych i porcelanowych ● Szkła zbrojonego ● Zużytycg żarówek, świetluwek, lamp tręciowych, neonowych i fluorescencyjnych ● Naczyń żaroodpornych Durelex-u ● Szkła płaskiego (szyb okiennych i samochodowych) ● Szklanych opakowań farmauceutycznych i chemicznych, termofonów i strzykawek.

 

Co dalej ze stłuczką szklaną?

Zużyte i uszkodzone opakowania szklane, po segregacji na kolory i wstępnym uzdatnieniu stanowią surowiec do dalszej produkcji. Są stosowane jako:

- składnik wsadu do pieca szklarskiego,

- surowiec do produkcji włókien szklanych, szkła piankowego, grysów, kulek szklanych,

- dodatek do mas ceramicznych i past czyszczących.

Wprowadzenie stłuczki szklanej do zestawu szklarskiego powoduje znaczne obniżenie kosztów produkcji. Dodatek 1% stłuczki szklanej do wsadu powoduje zmniejszenie zużycia energii o około 8kJ/kg szkła. Zwiększenie udziału stłuczki szklanej do około 80% wsadu pozwala na zaoszczędzenie nawet do 20% energii. Natomiast każda tona użytej stłuczki to oszczędność 0,4 m3 piasku szklanego oraz 0,12 m3 sody. Zmniejszenie ilości stosowanego środka klarującego (siarczan (VI) sodu) prowadzi także do ograniczenia emisji dwutlenku siarki do atmosfery. Stłuczka szklana zawiera mniej chlorków i fluorków niż materiał pierwotny, co powoduje obniżenie emisji fluoru i chloru. Jednocześnie emisja pyłów zostaje ograniczona w wyniku mniejszego udziału w zestawie szklarskim drobnych pylistych frakcji pochodzących z surowców pierwotnych.
 

Istotne, aby do pojemników nie wrzucać części metalowych i plastikowych.

MPOiRD Sp. z o.o. prowadzi od 2005 roku gratisową zbiórkę odpadów segregowanych.

Z roku na rok jest coraz lepiej, świadomość ekologiczna mieszkańców Żagania rośnie wynikiem jest wzrost ilości zbieranych odpadów z pojemników do segregacji. W poprzednich latach zebraliśmy stłuczki szklanej w ilościach:

2007 roku - 81 ton
2008 roku - 88 ton
2009 roku - 97 ton
2010 roku do końca III kwartału - 101 ton

Zebrane surowce wtórne przekazujemy bezpośrednio do zakładów zajmujących się recyklingiem.

Obecnie MPOiRD Sp. z o.o. zamyka pojemniki do selektywnej ma to na celu wyeliminowania wrzucania odpadów innego typu do poszczególnych pojemników.